Gelin Grip Olmayalım, Olduk İse Hemen Atlatalım!

Hastaneler grip vakaları ile doldu taştı.

Grip aşıları gerçekten gerekli mi?

Grip çok ağır geçiyor, çocuklarım hasta

Grip bilim kurulu üyesi açıklama yaptı; vakalarda artı yaşanacak

Gribin ilacı var mı?

Evet bu günlerde birçok soru, bir çok grip vakası ve hastaların  kafasında birçok  soru işareti. Hiç paniğe lüzum yok. İşte burada bunlara kısaca değinecegiz. İşi basite indirgeyip; ÖNCE GRİP OLMAMANIN yollarını, grip olduk ise kısa yoldan atlatmanın yollarını öğreneceğiz.

Grip bilindiği gibi  çok çeşitli virüsler tarafından, her sene farklı cinslerinin ortaya çıktığı bir hastalık türüdür. Modern hayatın getirdiği problemlerden dolayı da grip mikrobundan kurtulmak da mümkün değil.

NASIL KORUNURUZ?

Kalabalık ve dar ortamlardan, toplu yerlerden;  hava alanları, avm. ler,plazalar, otobüsler v.s mümkün oldugu kadar uzak durunuz. Grip mikrobu damlacık enfeksiyonu ile yayıldıgı için bu ortamlarda çok çabuk bulaşır.

Evinizde iş yerinizde oda ısısını normal sınırlarda tutunuz. Bu dış ortama yakın bir derece olmalı. Ayıca sık sık gece dahil havalandırınız. Ellerinizi sık ve uzun süre doğal zeytinyağı sabunu ile yıkayınız ve bu dönemlerde mümküm ise kağıt havlu kullanınız. Klimaları mümkün olduğu kadar kullanmayınız. Çünkü virüs mikroplarını yaymada en etkili bir araçtır. Kullanmak zorunda iseniz mutlak bakımını yaptırınız ve filtreleri değiştiriniz.

Datça’da zeytinlik ve doğal şifalı  otların  yetiştiği  bağımızda geçen  günlerimizde o bölgede yaşayan insanların ne kadar ve hafif grip olduğunu gördüm. Doğanın gerçek gücü bir daha yüzüme gülüyordu. Bu gülücükleride sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum.

GRİBİ KOLAY ATLATMAK İÇİN

DOKTOR KONTROLÜNÜZÜ İHMAL ETMEYİNİZ

BESLENME ÖNERİLERİ

BOL SU İÇİNİZ; unutmayınız ki ellerimizin temizliği su ile olduğu gibi, iç  organlarımızın mikrop ve toksinlerden  temizlenmesi  yine su ile olmaktadır.

C VİTAMİNİ KAYNAKLARINI BOL TÜKETİNİZ: Bütün vitamin ve minareller orjinal kaynaklarından alınmalı ilkesi ile  sebze ve meyveleri bol tüketmeliyiz. Özellikle narenciye grubu; portakal, limon, greyfurt, DOĞAL ELMA , nar meyvesi suyu degil, yeşil yapraklı sebzeler, özellikle brokoli. Anadolunun yerli tohumlarından üretilen lahana, pırasa ve ıspanak.

PROBİYOTİK İÇEREN YİYECEKLERİN TÜKETİLMESİ; Süt ve süt ürünleri; süt , yogurt, ayran, kefir.

SOĞAN, SARMISAK; Her derde devadır. Bol tüketmeliyiz.

Saglık ve mutluluk dileklerimle!

2017-07-22T18:05:35+00:00