İshal ve Kusma

İshal ve kusma çocukluk çağında en sık rastlanan, anne ve babaları çoğu zaman telaşlandıran bir  durumdur. Genellikle bu durum vücudun kendine zararlı olan bir mikrobu veya toksini atarak ondan kurtulmaya çalışması içindir.

SEBEPLERİ:

  • Virüs ve bakteriler
  • Zehirli yiyecek ve maddeler
  • Antibiyotik alınımı
  • Parazitler  vb

NE YAPMALI:

En öncelikli konu kusmaya ve ishale sebep olan etiyolojik faktörün tespitidir. Örneğin çocuk antibiyotik alıyor ise ve ciddi olmayan bir dışkı yumuşaması var ise, çocuğun genel durumu iyi, ateşi yüksek değil ise  muhtemelen  durumu basit tedbirlerle  düzelecektir. Ama etiyolojik faktör ciddi bir mikro organizma ise, yüksek ateş, şiddetli kusmalar, genel durum bozukluğu var ise  paniğe kapılmadan, ivedilikle  tedaviye başlanmalıdır. Başlangıçta çok basit olan ishal ve kusmalar  zamanla ağırlaşabilir. Onun için hastanın sıkı takibi her zaman önemlidir. Hekimlikte hiçbir bulgu küçümsenemez.

Kusma ve ishalle çocuk vücuttaki su, tuz ve bazı mineralleri kaybedecek, bağırsaktan gıda emilimi bozulacaktır.  Bu kaybettiklerini yerine koymak için bol su ve sulu gıdalar vermek gerekir. Ancak burada aşırı ısrarcı olmamak gerekir Çocuğun yaşına  göre beslenmesi  düzenlenebilir. Bebek anne sütü alıyorsa mutlaka devam edilir. Çocuklara yağsız yoğurt, az tuzlu ayran, elma, şeftali, muz, pirinç lapası veya çorbası, patates püresi veya haşlaması verilebilir. Ancak en faydalısı doğal yoğurttur.

İleri tedavi doktorunuz tarafından etiyolojik faktöre göre yapılacaktır. Ancak doktorunuz kusma kesici ilaçlar büyük bir ihtimalle vermeyecektir. Çünkü kusmayla zararlı maddelerden vücuttan atılmaktadır.

Sevgiyle kalın

2017-07-22T18:40:58+00:00