Mevlana

Mevlana 700 yıl önce kinsiz, kavgasız barışık bir dünya düşünüyordu. Diyordu ki: “Biz bir pergel gibiyiz. Bir ayağımız kendi değerlerimizde, inançlarımızda, öbür ayağımız 72 millette”. (yetmiş iki millet sırrını bizden işitir.) Mevlana’nın bu konuşmalarından o dönem mutaassıpları rahatsız olur ve kadıya dert yanarlar. Kadı bir adamını Mevlana’ya gönderir.

Adam Mevlana’ya “Siz ne yapıyorsunuz, 72 milletle beraberim diyorsunuz.” der.
Mevlana da “Evet, 72 milletle beraberim” deyince, adam oradaki insanların huzurunda Mevlana’ya büyük hakaretler eder. “Sen bir Müslüman olarak bunu nasıl söylersin, nasıl 72 milletle beraber olursun” şeklindeki suçlamalarda bulunur. Ağza alınmayacak sözlerle hakaret eder. Sonra yorgun düşer.
Mevlana sabır ve sükûnet içinde dinler, sonra “Söyleyeceklerin bitti mi?” der.
Adam “Evet” der.
Mevlana “Ben senin söylediklerinle de beraberim, seninle de dostum.” der.Adam şaşırır, içinde bir pişmanlık, şaşkınlık, burkulma duyar. O büyük insanın önüne çökerek, ayaklarına kapanır. Özür diler. Hayatının bundan sonraki kısmını Mevlana ile birlikte geçirir.

Mevlana din, mezhep, ırk farkı gözetmeden herkesle dost oluyor, herkesi dinliyor, seviyordu. Sonra da etkileyici ve inandırıcı konuşmaları ve delilleri ile onları gerçek mutluluğa  kavuşturuyordu.

Bu yüce insanın görüşlerinin en çok ihtiyaç duyulan şu günlerde Dünyamız ve Ülkemize katkısı olması dileğiyle…

Sevgiyle kalın, Barışla kalın, Birlikte kalın.

2017-07-22T18:39:18+00:00