Peliküle Yansıyan Doğa

d’art dergisi sayı: 1999

Dr. Hüseyin Tapik
Çocuk sağlıgı ve hastalıkları uzmanı

1978 Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mezunu Hacettepe Tıp Fakültesinde anestezi ve reanimasyon bilim dalında asistan olarak göreve başlamış. Çocuk hekimliğine olan özel ilgisi, çocuk saflığı ve doğallığına aşkı onu daha sonra Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde çocuk sağlığı ve hastalıkları üzerine ihtisasa itmiş. Isparta ili Şakir Karaağaç bölgesinde yer alan bu beldede ilçenin ilk hekimi olmuş. İstanbul’un çeşitli hastanelerinde çalıştıktan sonra serbest hekim olarak muayenehanesinde çocuk sağlığı ve hastalıkları dalında hizmet vermeye başlamış. İlkokuldayken okul arkadaşlarının fotoğraflarını çekerek bu sanat dalıyla ilk ilişkisini kurmuş.

Mesleği çocuk sağlığı. Mesleğini seviyor ve mesleği onun yaşamının en büyük parçası.O, seyahatlerinde sadece göz zevkini doyuran bir insan değil. Çok ıssız bölgelere gidiyor ve mutluluğu oralarda buluyor. Örneğin Kırşehir’de bir Seyfe Gölü vardır. Bugün doğal kuş koruma alanı ilan edilmiştir. Şu anda buranın bir kısmı kurutuluyor. Ben buraya, aşağı yukarı 15 yıl önce ilk seyahatimde, çok hayran kalmıştım. Gittiğimde rehber almaya köye uğradığımda bir çocuğu öldü diye bir kenara bırakmışlardı. Ben baktığımda hala kalbi atıyordu. Ona suni solunum yaptım. Çantamdaki ilaçlarla müdahale ettim, bu çocuk kurtulduktan sonra beni davet ettiler, gittim. Bugün aradan 15 yıl geçti, geçen sene yine ziyaretine gittim.

Bir gün Munzur Dağlarına yakın bir yere arkadaşıyla beraber çıktığında, çok zevk aldıkları için geç vakitlere kadar kalmışlar. Akşam karların üstünde yemek yemişler. ‘’O dağda bir müzik var, hayatımda dinlediğim en güzel müzikti’’ diyor. ‘’Dağdaki kurtların, kuşların, böceklerin müziği’’… Aradan 20 yıl geçtikten sonra aynı arkadaşıyla karşılaştığında böbrek hastası olduğunu, çok zor günler geçirdiğini öğrenmiş. Karşılaştıklarında arkadaşı şunu söylemiş: ‘’Hayatımda dinlediğim en güzel müzik, dağda dinlediğim müzik; en güzel gün ise sizinle dağda geçen o gündü.’’

2017-07-25T15:18:28+00:00