Sağlıklı ve Huzurlu Bir Çocuk Büyütmek

Her anne ve babanın hayatta en önemli isteği bir çocuk sahibi olmaktır. ancak bundan daha iyisi o çocuğun sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmesidir. bu metinde sizlere kısaca bu konuyla ilgili  ip uçları verilmeğe çalışılacaktır.

Genetik Yapı

Anne ve babanın genetik yapısı tabii ki çok önemlidir. Bunun için  bazı testler nikahtan önce zorunlu kılınmıştır. Ancak  genetik rahatsızlıklar çevre şartları, beslenme alışkanlıkları,uyku alışkanlıkları ve daha birçok faktörlere bağlı olarak belirli yaşlarda ortaya çıkabilmektedir Örneğin 50-60 yaşlarda ortaya çıkacak bir diabet  hastalığı  çocuk çağında da çıkabilmektedir.

Çevre Faktörleri

Çevre faktörleri son derece önemlidir. Manyetik alanlar, yüksek gerilim  hatları , kirli hava, çevremizdeki kimyasallar her yönüyle çocuklarımızı etkilemektedir.

Mutluluğa Giden Yolda Duygusal Sağlık ve Manevi Hayat

Aile içerisindeki duygusal bağlar ve huzur her zaman çocuklarımız tüm hayatı boyunca etkileyecektir. Özellikle son zamanlarda ki boşanmalar,aile içerisindeki  problemler önemli bir sorun teşkil etmektedir.

Sanal Ortamlar

Sanal ortamlarda geçirilen zamanlar  yalnızlık , yoksunluk demektir. tabii ki ölçülü ve yaşa uygun olarak bu ortamlardan faydalanmak gerekir. ama elinden cep telefonu eksik olmayan, evde her bireyin ayrı televizyonu olduğu, hatta televizyonun yatak odalarına kadar girdiğini görmekteyiz.

Doktor Seçimi

Tabii hekimlik zor bir meslek. Bundan daha da zoru hekiminizi seçmek. hekim tıbbi  tecrübelerini doğa ile birleştirdiği zaman ortaya güzel bilgiler çıkıyor. vücudun müdafaa mekanizmaları olan; öksürük, hafif ateş, gibi durumlarda hemen ilaçlara sarılmak hele antibiotiklere lüzumsuz yere başlamak kadar kötü bir uygulama yoktur. Hekim hocalarına bağlı ve saygılı ise başta modern tıbbı kuran hipokrat’ın, ibni sina’ın sözlerine uyuyor ise çocugunuz emin ellerde demektir.

“yedikleriniz ilaçlarınız, ilaçlarınız yedikleriniz olsun”
primum non nocero; yani ”önce hastana zararlı olma”

Eğitim

Şüphesiz en önemli bir faktör. Çağımıza uygun, çocuğun bioritmini bozmayacak kadar yakında, sosyal ve kültürel faaliyetlere önem  veren uluslararası düzeyde ki kurumlarda eğitim alması ne kadar önemli.Yunus Emre’ nin şu dizeleri bize ilmin ne kadar önemli olduğunu anlatmıyor mu?

ilim ilim bilmektir
ilim kendin bilmektir
sen kendini bilmezsen
bu nice okumaktır.

Beslenme

Beslenme üzerinde ne kadar durulsa azdır. Tohumda sofraya kadar gıda güvenliği sağlanmalıdır.Bu o kadar da kolay bir iş  değildir. Çocuklarımız okulda ne yiyor acaba, evlerde tencere kaynıyor mu, yoksa fast- food gıdalar mı tüketiliyor. Yediklerimizin içinde ne var. Yerli tohumlarlardan üretilen hayvan gübresi kullanılan , ancak ilaçlardan uzak gıdaları mevsimine uygun olarak, uygun miktar ve zamanlarda tüketmek en iyisi olsa gerek.

2017-07-22T19:28:59+00:00